5 spôsobov ako nás saunovanie robí zdravšími

5 spôsobov ako nás saunovanie robí zdravšími

V dnešných časoch by nám zrejme netrvalo dlho, aby sme vás nahovorili na pobyt v saune. Neexistuje snáď lepšia predstava ako relax v saune a s ňou rozpustenie každodenného stresu, ktoré má na náš zdravotný stav a psychickú pohodu nemalý vplyv.

Dlhú dobu ostali účinky saunovania nepodložené, aj keď benefity saunovania napríklad Skandinávčania čerpali už odpradávna (ako sme sa o tom zmienili v blogovom príspevku z histórie saunovania a kúpeľov).

Dnes sa pozrieme na to, prečo by sme sa pôžitku saunovania mali venovať častejšie a aké prínosy má pre náš organizmus.

Saunovanie posilňuje naše srdce

Saunovanie ma pozitívny vplyv na krvný tlak. Tímy vedcov po celom svete prichádzajú s výsledkami, ktoré jednoznačne dávajú pobytu v saune zelenú aj v prípade, že vás trápia kardiovaskulárne ťažkosti. 30 minútový pobyt v infrasaune dokáže pozitívne ovplyvniť systolický aj diastolický krvný tlak. Pred začiatkom saunovanie je vždy dobre sa poradiť s lekárom a dodržiavať súbor pravidiel:

  • So saunovaním začínajte postupne: Menej je niekedy viac, v tomto prípade to platí dvojnásobne.
  • Začínajte v menej horúcich saunách. Saunovanie odporúčame začať pobytom v parnej alebo infrasaune s nižšími teplotami.
  • Venujte pozornosť svojmu organizmu, neprehrievajte sa. Záťaž na srdcovocievny aparát musí byť postupná. Znakom prehriatia organizmu sú najmä pálenie na nose, ušiach či bradavkách - v týchto prípadoch sa rýchlo ochlaďte.
  • Ak máte problémy s krvným tlakom, chladenie šokom pod prívalovou sprchou-kambalou nie je pre vás. Pozvoľné ochladenie vlažnou sprchou, chladným vzduchom a dostatočný oddych medzi jednotlivými saunami, je v tomto prípade zlatým pravidlom správneho saunovania.

Podľa výskumov, ktoré sa venovali saunovaniu a problémom s krvným tlakom, má saunovanie na náš organizmus rovnaký vplyv ako mierne kardiovaskulárne cvičenia. Tie sú pre zdravie srdca a nášho organizmu vysoko odporúčané.

Pravidelné saunovanie predlžuje život

Nad týmto výrokom sa mnohí pousmejú, avšak pozrime sa na detaily. Súvisiace tvrdenie je, že saunovaniu by sme sa mali venovať v rozmedzí jeden až tri krát týždenne, pretože:

  • Pravidelné saunovanie má pozitívny vplyv na naše zdravie.
  • Pri saunovaní sa vyplavujú hormóny šťastia-endorfíny, rovnako ako pri fyzickej aktivite a šťastní ľudia žijú dlhšie.
  • Saunovanie má vplyv na kolagén v pokožke, vďaka horúcemu vzduchu ho stimuluje a tak predlžuje mladistvý vzhľad pokožky 
  • Sauna ma detoxikačný účinok na náš organizmus, takže platí príslovie „V zdravom tele zdravý duch“.
  • Prijemná vôňa a hudba v saune nám pomáha relaxovať. Pobyt v saune teda podporuje zbavenie sa stresu a úzkosti a tento fakt má opäť pozitívny vplyv na dĺžku života.
  • Napriek tomu, že v saune relaxujeme a oddychujeme v tichosti, je to tiež priestor, kde stretávame nových ľudí. A spoločensky aktívni ľudia opäť žijú dlhšie ako jedinci samotári. Saunu určite možno označiť za priestor na socializáciu (viac v blogovom príspevku z histórie saunovania).

Záver je teda jednoznačný: Pravidelné saunovanie naozaj môže ovplyvniť (=predĺžiť) dĺžku nášho života.

Suanovanie ma pozitivne ucinky na ludsky organizmus

Saunovanie pomáha mozgu

Tento výrok môže opäť znieť prehnane. Ale v skutočnosti pravidelné saunovanie zlepšuje prietok krvi a teda nielen zlepšuje kondíciu nášho srdcovo cievneho aparátu, ale vpláva aj na prekrvenie v celom organizme, mozog nevynímajúc. Dostatočne prekrvený mozog je základom pre fyzický a následne duševný relax. Saunovanie má vďaka účinkom na prekrvenie mozgu vplyv na:

  • lepší spánok a uvoľnenie svalstva
  • zlepšenie nálady a kvality relaxácie
  • zmiernenie depresívnych stavov
  • zníženie rizika demencie a mozgových chorôb. Štúdie venované týmto benefitom síce nepotvrdzujú, či má samotné saunovanie ochranné účinky, alebo je to len príjemná činnosť, ktorá zabraňuje alebo oneskoruje rozvoj týchto ochorení pamäti.

Stretávanie sa s priateľmi a udržiavanie sociálnych kontaktov tak aj v tomto prípade hrá svoju pozitívnu rolu. Ak sa venujete saunovanie doma, v tomto prípade nám dáte za pravdu, že k utuženiu vzťahov a priateľstiev aj tento druh saunovania prospieva.

Pravidelné saunovanie zlepšuje chronické stavy

Saunovanie pozitívne ovplyvňuje prietok krvi a má za následok aj zlepšenie chronických stavov niektorých ochorení pohybového ústrojenstva, ako aj chronických ochorení kože ako je napr. ekzém a psoriáza. Existujú výskumy, ktoré potvrdzujú, že saunovanie sa spája so zlepšením bolesti a symptómov spojených s poruchami pohybového ústrojenstva aj bolestí hlavy chronického typu.

Prečo? Vedci sa domnievajú, že saunovaním sa znižuje zápal v krvi. Okrem zlepšenia prekrvenia tela dochádza pri saunovaní k vylučovaniu toxínov, a teda škodlivín z nášho tela, a tým sa zmierňujú zápalové procesy. Účinky preto nielen vidíme v podobe čistej a zdravšej pokožky, ale aj pocítime ako fyzickú úľavu.

Pravidlene saunovanie ylepsuje chronicke stavy vdaka detoxikacii

Vďaka saune máme zdravší životný štýl

O tom, že v saune strácame kalórie, sme sa už v našom blogovom článku o mýtoch a faktoch v saune venovali, ale v spojení s pohľadom na zdravší životný štýl sa ho oplatí spomenúť znova.

  • Saunovaním strácame kalórie, keďže tep srdca sa zahrievaním zrýchľuje. 30 minútový pobyt v infasaune sa vyrovná dôkladnému aeróbnemu cvičeniu.
  • Saunovaním strácame vodu, naše telo taktiež vylučuje zadržiavanú voda v tkanivách, a teda hneď po saunovaní môžeme pôsobiť štíhlejšie.
  • V saune dochádza k poteniu a vylučovaniu toxínov a dôkladnej detoxikácii. Tá má za následok ďalší očistný proces naštartovaného lymfatického systému. Saunovanie preto priamo slúži ako základ pre lepší metabolizmus.

Strata váhy, ak je to žiadané, je pozitívnym míľnikom k ďalším krokom pre zdravší životný štýl. Naštartovanie metabolizmu, odstránenie stresu, vylučovanie endorfínov a zmiernenie  fyzických ťažkostí sú všetko pozitíva, ktorými saunovanie prispeje k cieľu dosiahnutia zdravšieho životného štýlu.

Suanovanie ma pozitivny vplyv na nasu naladu

K saunovaniu na záver...

O zdravotných benefitoch saunovania sa toho na internete popísalo veľa. Stále sa však treba držať hlavného pravidla, a tým je, že náš nepriaznivý zdravotný stav je vhodné konzultovať s odborníkom alebo lekárom. Pri niektorých zápalových procesoch totiž môže mať teplo sauny na nás negatívne účinky.

Benefity saunovania sú nenahraditeľné, a preto veríme, že ich budete môcť čerpať pre svoj prospech a dokonalý relax mysle, duše i tela.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť