História sauny, saunovania a kúpeľov

História sauny, saunovania a kúpeľov

História sauny siaha do vzdialenej minulosti. Niektoré pramene hovoria v prvých zmienkach o fínskej saune v roku  4000 p.n.l. Zmienky o kúpeľoch ako takých sa roztrúsene nachádzajú aj na ďalších územiach sveta. Napríklad turecký či arabský hammam, rímske verejné kúpele a neskôr kórejská sauna. K fínskej saune sa prvá písomná zmienka zaznamenala až v roku 1112. Nasledujúci článok vám však potvrdí, že tento rok nie je dátumom počiatku tejto relaxačnej a očistnej metódy.

Ako vôbec sauna vznikla?

Najstaršie sauny boli údajne len fínskymi obydliami na zimu. Na vyhrievanie miestností si ich obyvatelia vyhĺbili jamu a zahrievaním kameňov na peci, keďže tie dokázali udržať teplo a bolo možné ich zahriať na vysokú teplotu, si vykurovali svoje obydlia.

Následne Fíni prišli na to, že polievaním kameňov dosiahnu ešte vyššiu teplotu a začali sa v týchto domácich saunách vyzliekať ;o) a neskôr ich stavať samostatne od svojich obydlí. Takto vznikli prvé dymové sauny.

Teplota v ohrievanej miestnosti - saune mohla dosiahnuť 75 až 100°C odkiaľ pochádza aj prepojenie s teplotou a definíciou druhu - fínska sauna.

Saunovanie v Európe

V priebehu histórie sa zvyklosť saunovania rozšírila. Historické pramene uvádzajú, že najviac počas škandinávskej reformácie okolo roku 1533. V týchto rokoch sa odlúčilo Dánsko s pozostatkami katolicizmu od Škandinávie, ktorá prešla luteránskou reformou. Rovnako aj zvyklosti v Európe, konkrétne kúpanie sa raz ročne alebo vôbec, boli s protikladom s Fínskom, kde sa obľube očisty v saune holdovalo minimálne raz týždenne.

S aktivitami spojenými s migráciou, prevažne vojska a utečencov, v tom čase pomohlo rozšíreniu sauny aj do ostatných časti Európy.

Fínska sauna však svoju najväčšiu popularitu získala až po druhej svetovej vojne. Nemeckí a škandinávski vojaci si ju veľmi obľúbili počas bitky v sovietsko-fínskom fronte. Nielenže si stavali prenosné sauny, ale si ich zriaďovali dokonca aj vo vojnových bunkroch.

Následne nemecky vojaci tuto skúsenosť rozšírili na územie Nemecka a Rakúska, kde sa sauna stala veľmi obľúbenou. Zvesť o pozitívnych a relaxačných účinkoch fínskej sauny sa rýchlo rozšírila aj do ďalších krajín v Európe.

Historia saunovania a finskej sauny

Kórejské sauny a wellness

Historické zdroje uvádzajú zmienku o saunách a kúpeľoch aj na území Ázie. Záznamy o kórejskej saune s názvom hanjeungmak sa datujú do 16. storočia. Sauny boli využívane na medicínske účely a vďaka veľkej obľube ich začali stavať samostatne pre mužov a ženy.

Dnešný názov pre verejné wellness so saunami, sprchami a ďalšími službami je jjimjilbang. Je to miesto obľúbene pre spoločenskú interakciu. Môžete tu taktiež sledovať TV, ochladiť sa v miestnosti s ľadom, osviežiť sa krátkym spánkom v jaskyni, alebo si aj pochutnať na kórejskom jedle v reštaurácii, ktorá patrí k wellness priestorom. Tiež je možné navštíviť nechtové štúdio či polebediť si pri príjemnej masáži. Takto nejako sa relaxuje v saunovom svete v Kórei.

Určite máte na mysli, že by sme nemali vynechať hammam.

Turecké kúpele alebo hammam

Hamman je známy so spojením ako Turecký hammam. Jeho korene však siahajú aj do ďalších krajín blízkeho východu a Arabských krajín. Hamman je považovaný za variant parnej sauny a voňavý kúpeľ.

Rozmach hammam kúpeľov nastal počas rímskej doby. Vplyvom rozšírenia Islamu a nedostatku teplej vody v súkromných domoch, s výnimkou vyššie postavených, nadobudol duchovný aspekt. Dôležitosť očistenia tela pred modlitbami a následne možnosť venovať čas pokojnému uvažovaniu, vďaka zrelaxovanému telu a mysle, pomohla hammamu rozkvitať.

Tradičná kúpeľňa procedúra v hammam kúpeľoch mala svoj rituál a pozostávala z niekoľkých krokov.

Aký je proces v hammam?


Zvykanie si na teplo

Je dôležité, aby sme sa na celkovú hammam procedúru pripravili. Slúži na to vstupná miestnosť camekan, určená na zahriatie organizmu, kde tiež dostanete plachtu do sauny na prezlečenie. Počas pobytu v kúpeľoch si tu môžete podľa zvyklosti arabských krajín dať teplý mätový čaj a dopriať si relax.

Očista tela

V horúcej miestnosti Hararet nasleduje očista. Kúpeľníci sedia na mramorových sedadlách okolo fontány a vyhrievajú sa za vysokej vlhkosti. K očiste pokožky slúži čierne olivové mydlo. Za pomoci kessa mit - masážnej rukavice masér odstraňuje nečistoty a odumreté bunky z povrchu tela. Maséri sa venujú každému milimetru vášho tela, dokonca aj priestorom medzi prstami. Tento masážny a očistný rituál má antistresový efekt. Telo sa oplachuje vodou z  hammam misky.  Procedúra sa ukončí aplikáciou esenciálneho oleja, napr. s vôňou pomarančového kvetu, ktorý dopomáha hĺbkovej relaxácii a vyrovnanosti.

Ochladenie

Posledná miestnosť v hammam kúpeľoch je sogukluk, určená na ochladenie. Dostane tu čisté uteráky a čas na oddych a rehydratáciu. Vaša pokožka bude žiariť čistotou a jemnosťou ako koža bábätka.

Hammam a historia kupelov

Rímske kúpele

Rímske územie vrátane Talianska, kam sa vďaka rozmachu Rímskej ríše a obchodovaniu Rimanov z Perskej ríše hammam dostal, považovalo kúpanie vo verejných kúpeľoch za spoločensky dôležitý akt. Preberali sa tu všetky politické a verejne udalosti, nadväzovali známosti. Z historických zdrojov sa dozvedáme, že kúpele boli prístupné za malý poplatok ľudom všetkých spoločenských vrstiev. Najskôr kúpele slúžili len na očistu tela, potom sa priestory rozširovali na športovanie a trénovanie. Oblečenie do sauny sa kupovalo pred vstupom do sauny, ale veľa návštevníkov sa kúpalo aj nahých. Neskoršie problémy s promiskuitou viedli k tomu, že kúpele a sauny sa rozdelili na mužské a ženské.

Kúpele v Pompejách

Vďaka výbuchu sopky Vezuv v r.74 n.l. sa nám zachovali kompletne kúpele v Pompejach. Popol sopky zakonzervoval budovy a predmety vrátane rímskych kúpeľov s ich miestnosťami:  

  • Tepidárium s miernym teplom, ktoré má predhriať organizmus, alebo sa používa na medzi či záverečný odpočinok, nevyhnutý pre správne saunovanie. Zvyčajne tu hrá jemná upokojujúca hudba, ktorá pomáha dokonalej relaxácii. Teplota vzduchu je na úrovni 38 °C. Vlhkosť v tepidáriu sa pohybuje od 27 do 70 %.
  • Ďalšia zachovaná miestnosť je caldárium, sú tu klasické kamenné rímske kúpele, v ktorých je teplo rovnomerne vyžarované z kamenných múrov aj podlahy. Teplota vzduchu sa tu pohybuje medzi 37 – 45 °C a vlhkosť vzduchu od 75 do 100 %. Caldárium uvoľňuje svalové napätie a pomáha odbúravať stres.
  • Frigidárium je miestnosť určená na ochladenie. Zvyčajne sa  tu nachádza veľký studený bazén. Po ukončení pobytu v tepidáriu a caldáriu bolo potrebné uzatvoriť rozšírene póry, na čo slúžil veľký kruhový bazén frigidária v Pompejách.

Z historie sauny a saunovania o kupeloch v Pompejach


Z histórie saunovania do súčasnosti

O saunovaní a pozitívnych a detoxikačných účinkoch rôznych druhov sáun na náš organizmus sme sa v článkoch blogu venovali úž viackrát. Veríme, že dnešné nazretie do histórie saunovania a kúpeľov, len potvrdí túto dlhovekú múdrosť. Prajeme vám, aby ste mali pravidelne možnosť užívať si saunovanie a čerpali z neho pozitívnu energiu pre váš telesný a duševný osoh.  

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť