Saunovanie doma

Saunovanie doma

Rozmýšľali ste nad tým, aké by to bolo mať saunu doma? Po celodennom zhone v práci a zvládnutí všetkých povinnosti v domácnosti vás aj s rodinou čaká vytúžený oddych. Lákavá predstava, čo poviete? Nahrejte si saunu a oddajte sa jej blahodárnym účinkom. Potom už len vleziete pod perinu a oddychujete až do rána ;o)

Dnes sa teda pozrieme na to, aké možnosti sú na saunovanie doma.

Typy domácich sáun

Rozhodnutie pre druh sauny bude dané možnosťami vášho priestoru a samozrejme financiami. Nenechajte sa však limitovať ;o). Saunu doma možno postaviť v exteriéri, v interiéri vašej obývačky, alebo v suteréne domu. Podľa toho sa priblížite k rozhodnutiu pre typ sauny. Pred tým, ako sa do tohto projektu pustite, je dobré vedieť viac.

Fínska sauna doma

Vo fínskej saune teplota vzduchu dosahuje teplotu 80 do 100 °C a potvrdzuje to aj teplomer. Vlhkosť vzduchu býva v rozmedzí 12-40 %, záleží od intenzity akou polievate saunové kamene. Preto v prípade, že túžite mať doma práve fínsku saunu, vyberte si naozaj dobre izolovaný priestor, aby ste sa vyhli plesniam a vyhrievaním okolia, namiesto sauny. Ďalšou možnosťou je postaviť saunu vonku, kde vetraniu a úniku vlhkosti nič nestojí v ceste. Ak ste šťastným majiteľom väčšieho pozemku, k celkovej relaxácii sa pridá aj terapia upokojujúcim pohľadom na prírodu.

Procedúry fínskej sauny sa odporúča opakovať v max. 15 minútových cykloch 3 - 4 krát, s rovnakým časom na oddych. Pred rozhodnutím pre typ sauny je dobré premyslieť si, čo od tohto projektu očakávate a akým životným tempom žijete.

Finska sauna doma

Infrasauna doma

Tento druh sauny vám odporúčame z viacerých dôvodov. Infrasauna je vhodná aj pre starších ľudí, saunuje sa pri nižšej teplote od 40 do 60 °C, pokožka a tkanivá sa tu zohrievajú šetrnejšie a rovnomernejšie. To znamená, že infrasaunu bude môcť využívať cela rodina a saunovanie je tak vhodné aj pre deti.

Okrem toho, je vedecky dokázané, že pobyt v infrasaune, kde sa potíme dvakrát až trikrát viac ako počas procedúry v inej saune, bude prospešný aj pre spaľovanie kalórii.

Ak pridáme steny z himalájskej soli, dosiahneme dokonalú detoxikáciu organizmu. Peeling himalájskou soľou je vynikajúci na očistu a podporu obnovu pokožky. Himalájska soľná terapia blahodarne pôsobí aj na psychiku, uvoľňuje a znižuje následky stresu a vplýva na zlepšenie kvality spánku a pamäte. Inhalácia himalájskej soli sa odporúča aj ľudom s ochoreniami a zápalmi dýchacích ciest, pri alergiách. Účinok terapie himalájskou soľou počas saunovania je podľa odborníkov porovnateľný s trojdňovým pobytom pri mori.

V infrasaune sa saunujeme pri nízkej vlhkosti a preto si môžeme dovoliť jej stavbu aj v interiéri domu či bytu. Okrem toho maximálna dĺžka pobytu v infrasaune je 25-35 minút, a to by ste mohli stihnúť presne pred tým, ako zrelaxovaný padnete do postele ;o).

Infrasauna doma

Proces výberu sauny do domáceho prostredia

Predstava sauny v byte síce môže byt trosku extravagantná, ale aj takáto možnosť pripadá do úvahy. V našich končinách je zvykom robiť rôzne projekty svojpomocne, ich kvalita a výsledok záleží na predstavivosti a zručnosti majstra. My vám samozrejme odporúčame prenechať tento projekt odborníkom, ale voľba je na vás.

Najbežnejším materiálom, z ktorého je infrasauna vyrobená, je drevo z kanadskej borovice. Ide o tzv. hemloc, má jemnú štruktúru a pracuje minimálne, zároveň nesmolí. Ďalej sa používa kanadský jedľovec a červený céder.

Ak sa teda do realizáciu tohto projektu idete pustiť, tieto informácie vám možno prídu vhod.

Výber infrasauny

  • požadovaná veľkosť infrasauny - počet osôb v kabíne (1 osoba, 1-2 osoby, 2 osoby), väčšie infrasauny sú zväčša určené pre wellness zariadenia
  • vonkajšie rozmery
  • počet ohrievačov
  • typ ohrievačov
    • keramické, ktoré sa zahrievajú na vysoké teploty až 300 °C, preto sú umiestnené za ochrannou mrežou
    • karbónové žiariče, distribúcia infračervených lúčov je rovnomerná a efektívna, na požadovanú teplotu 170 °C sa zahrievajú približne 15 minút
    • infračervené, takmer ihneď sa zahrejú na teplotu 500 °C; v tomto prípade sa využíva aj svetelná terapia
  • príslušenstvo pre infrasauny,
    • ionizátory - obohacujú vzduch, uvoľňujú dýchacie cesty a podporujú prekrvenie pokožky,
    • ozónový generátor - ozón slúži ako regulátor imunity, ocenia ho najmä alergici a astmatici
    • masážne rukavice - prekrvujú pokožku
    • vonné esencie - aromaterapia blahodárne pôsobí na organizmus
    • peelingové soli - odstraňujú nečistoty a odumreté bunky z pokožky
    • opierky chrbta a saunové doplnky z dreva - zvýšia pohodlie
  • osvetlenie (halogén, LED osvetlenie)

Vyber infrasuany a saunovanie doma

Výber fínskej sauny

Najbežnejším materiálom, z ktorého je vyrobená fínska sauna je škandinávsky smrekovec, severská jelša či osika, alebo kvalitný masív bez povrchovej úpravy. Výber materiálu je dôležitý a keďže vo fínskej saune sa často striedajú extrémne teploty, drevo musí byť odolné.

Predstava drevenej podlahy vo fínskej sauny  je síce prijemná, ak však na vyhrievanie sauny budete používať kachle, minimálne tento priestor si zaslúži podlahu z odolných materiálov. Odporúčané sú betónové, ideálne dlažba. Až na ňu sa neskôr sauna postaví.

Aké sú ďalšie kritéria pre výber fínskej sauny?

  • Saunové pece
    • elektrická pec – výhodou jej jednoduchá obsluha a stabilná teplota
    • pec na drevo - sú určené skôr do exteriérových sáun, ale dajú sa umiestniť aj do sáun interiérových. Jej výhodou je lacnejšia prevádzka a rýchlejšia výhrevnosť; ak teda zamýšľate obstarať si fínsku saunu na záhrade s pecou na drevo sa vám podarí ju vyhriať na požadovanú teplotu približne dvakrát rýchlejšie
  • Saunové kamene - vďaka svojim vlastnostiam sú vhodné na vyhrievanie interiéru fínskych sáun; rozpaľuje ich domáca saunová pec a ich polievaním sa do prostredia šíri vlhkosť obohatená o esenciálne oleje, čím navodia skutočnú atmosféru tradičného saunovania

Saunovanie doma a saunove doplnky

Starostlivosť o saunu doma

Drevené povrchy sáun treba pravidelne ošetrovať. Pomocníkom je v tomto prípade parafínový olej. Pri pravidelnej aplikácii bude interiér saunovej kabíny stále veľmi pekný, odolný voči prijímaniu vlhkosti a odolný voči vzniku škvŕn.

Hlavnou zásadou správneho saunovania v tomto prípade bude použitie saunového uteráka. Podkladáme ho pod cele telo. Iba precízna starostlivosť o saunu zabezpečí jej dlhodobú životnosť a zdraviu prospešný úžitok bez zdravotných rizík.

Čistenie sauny

  • dôkladne vyvetranie sauny po ukončení každého saunovania
  • odstránenie hrubých nečistôt metlou alebo vysávačom
  • umyť všetky povrchy sadou na čistenie, nevynechajte: podlahy, steny, nábytok, doplnky šetrným čistiacim prostriedkom a následne dezinfekčným prostriedkom
  • starostlivosť o saunové drevo – dvakrát ročne odporúčame všetko drevo ošetriť spomínaným parafínovým olejom; prípadné poškodenia povrchov treba obrúsiť a natrieť olejom.

Aké výhody má domáca sauna?

Vďaka domácej saune si môžete priaznivé účinky saunovania dopriať pravidelne v pohodlí domova. Už žiadne saunovanie v preplnenom malom priestore či hľadanie parkovania pred saunovaním. Odporúčaná frekvencia saunovania je max. 3 – 4 krát týždenne. Saunovanie je pre nás organizmus náročným detoxikačným procesom, a preto potrebuje čas na zotavenie. Vďaka pravidelnému saunovaniu vám odmenou bude lepšia imunita, zdravšia pokožka a veríme, že aj viac času stravného s priateľmi a rodinou.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť